poniedziałek, 19 stycznia 2015

Litwo, kto Cię stracił....

Zmiany stworzone przez POTOP spowodowały, że moje zbieranie tej nacji się zakończyło.
Ale od początku:
Podręcznik-oczywiście świetnie wydany, bardzo efektowny, każdy z ciekawością zagląda.
Wgryz już w treść nie jest już tak dobrze.

Podjazd litewski (1649-54)
Pomysł z pancernymi jest super, ale już zasada z bandoletem i szablą jest dla mnie nie zrozumiała.
W podstawowej wersji wybierając samych kozaków (jeżeli jest możliwe), w sumie mamy 16 podstawek, więc możemy mieć 8 z rohatynami (możliwości jest kilka), ale dodatkowa zasada brzmi Maksymalnie 2 chorągwie mogą mieć rohatynę (dodatkowo w stosunku...). Zrozumieć można, że jest to dodatkowe obostrzeżenie lub, że dodatkowo można mieć o 2 chorągwie więcej niż wynika z zasady.
Druga interpretacja mnie skłania do tego, gdyż w kolejnym podjeździe (55-61) opisane jest, że 1/2 chorągwi może mieć rohatyny. Nie wiem, może ja kończyłem inną matematykę, ale nie widzę innego sposobu na wystawienie rohatyn, aby nie był spełniony ten warunek. Mamy 8 chorągwi, więc 4 mogą posiadać ten rodzaj uzbrojenia, wychodzi, że mamy 8 podstawek z rohatynami lub 11. Może oba warunki muszą być spełnione, powoduje to, że Litwa znana z drzewek ma ich mniej niż Korona. Wspomniany podjazd wprowadza Wolontarzy, ale brak jakiegokolwiek oddziału doborowego.
Kolejny podjazd (1662-67) - maksymalnie 9Ps jest ciekawy, że można mieć 4 podstawki doborowych rajtarów, ale nic dobrego po nim nie widzę.
Podjazd (1668-76) wreszcie wracają petyhorcy, ale maksymalnie 8 podstawek, do poprzedniego podjazdu wygląda to licho. Po drugie chyba sensowniejsze jest posiadanie kozaków doborowych niż petyhorców. Dodatkowym minusem jest zasada liche konie, chociaż wydaje mi się, że nie jest ona taka negatywna.

Gwoździem do trumny okazała się dywizja. 
Litwa w pierwszym okresie miała pułki, które nie czarujmy się były źle skomponowane, nie pozwalały na wyrównaną walkę z koroną. Dopiero moc i ilość petyhorców tzw. późnym okresie spowodowało, że mieliśmy jakieś szanse.
Dywizja (1668-76)
Obecnie wystawimy maksymalnie 24 podstawki petyhorców, tyle w teorii bo praktyka wygląda zupełnie inaczej.
Minimalną ilością na pułk jazdy to 8 podstawek petyhorców, pułk doborowy 10, więc trzeciego pułku już nie wystawimy bo przekraczamy limit. Możemy jedynie wystawić pułk lekki z 6 podstawkami. Dostajemy zasadę chorągwie wyborowe, lecz limity podstawek w pułku to kiepska zamiana. Brak możliwości wystawienia silnych skwadronów. Dodatkowo brak informacji, czy zamiana petyhorców na pancernych liczy się do limitu posiadania petyhorców.
Dodatkowo mamy do wystawienia regiment rajtarii, tylko że w podręczniku głównym rajtaria kończy się na 1667 roku.
Kolejny błąd wynikający z funkcji kopiuj-wklej to pisanie o działach średnich (+2PS za każde działo średnie), jeżeli można wystawić tylko jedno oraz dodatkowy tekst o posiadaniu więcej dział średnich niż regimentów piechoty. Klarowny zapis by był, +2PS za działo średnie, które można wystawić gdy w dywizji jest regiment piechoty.
Kolejny minus to wystawienie jako sojusznika Kurlandii (tylko tyle???), można było się pokusić o pułk dzieci bojarskich lub pułk koronny.
Wydaje mi się, że ktoś za mało czasu poświęcił czasu na listy armijne. W Polsce na dywizji litewskiej grało 2-3 osoby, teraz umrze to śmiercią naturalną.
Zgodnie ze wstępem POTOP odnosi się do podjazdu i tak miało pozostać, zahaczenie o dywizję nie wyszło najlepiej.
Dodatkowo gracz RON-u robiąc rozpiskę dywizyjną musi korzystać z dwóch podręczników, a Szwed tylko z POTOPU.

Dzisiaj tylko tyle, resztę informacji w późniejszym terminie.



5 komentarzy:

  1. Pobieżna lektura potopu skłoniła mnie do wyprzedania moich figurek. Korona dominuje grywałem na dywizji litwą i było Fajnie siła uderzenia była mocna a teraz !? Dlatego zdecydowałem że na dywizji przechodzę w 100% na szwecje a podjazd siedmiogród

    OdpowiedzUsuń
  2. Przecież nie ma słabych rozpisek, są tylko słabi gracze ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Poczekajcie panowie na erratę - może się opamiętają ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pełna zgoda, że Litwa oberwała najbardziej. Ale już dlaczego zakładasz że błąd Wargamer- Gry bez prądu przy działach to opis, a nie brak drugiej ikony działa? Do momentu oficjalnego stanowiska, gracze stosują to co im wygodne ;) - czyli np. wybór co trzeciego efektu bo jest missprint w efektach, mimo że brak opisanego mechanizmu przy opisie wyboru scenariuszy.
    Tak samo z limitem przy wymianie - traktuj go na podstawki na stole. Do momentu oficjalnej erraty jest to stanowisko równie dobre jak każde inne, a jak wspominałeś - masz już dwa argumenty na jego poparcie kiedy inni mogą mieć już tylko jeden, i to ten lżejszy ;)
    Listy zasad, jako najłatwiejsze, pewnie nie były testowane w ogóle Po co się męczyć, skoro można się zasłonić historycznością? Tylko czy wtedy różnica między 24 a 26 podstawkami jest istotna? Bo z punktu widzenia grywalności - to różnica pułku właśnie!
    W OiM mieliśmy piękna, niegraną dywizje na wczesne lata, teraz taka będzie cała Litwa...
    Co do samych petyhorców - jazda kozacka była na tyle różnorodna, że spokojnie mogą służyć zarówno za pancernych, jak i zwykłych, choć lepiej doborowych kozackiej. A drzewka? wystarczy dać jedną podstawkę z drzewkami do dwu bez - i cała chorągiew jest już bez, a dodatkowo wygląda ciekawiej :)
    Ale i tak doborowi kozacy są lepsi od petyhorów - zresztą od zwykłych pancernych również.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie ma słabych rozpisek, gdy nie są błędne.
    Uwielbiam hasło: bo liczba petyhorców jest nie historyczna, to poprzedni podręcznik był wzięty z kapelusza???

    OdpowiedzUsuń

Otwarte "miszczostwa" Krakowa vol3 (11-12 maja 2024r.) dzień drugi

 Dzień drugi, zaczął się od bitwy ze starym OiM-owym znajomym Adam "Wasil" Wasilewski  (miejsce 5). Zagraliśmy potyczkę, gdzie sil...