środa, 26 września 2018

Zgrupowanie test nr 2 - cz. 2

Po trzeciej turze zabrakło nam czasu na ustawienie kamery, dodatkowo okazało się, że materiał słabo wygląda. Muszę pomyśleć  o innej kamerze oraz oświetleniu.

Czwarta tura okazała się tragiczna dla wojsk koronnych, na prawym skrzydle pancerni uciekli od walki z powodu trafienia przez działo średnie. Na lewym skrzydle przekonany, że strumień mocno ogranicza moje ruchy (źle przeczytana zasada liche konie), zablefowałem szarże i dalej się posunąłem się do przodu.  W centrum wołosi zostali zdezorganizowani, Motywacja spadła i zaczęły się testy morale. Wszystkie zdane.
Piąta tura to ataki na lewym skrzydle i w centrum. Pancerni z kozakami poradzili sobie z dwoma skwadronami rajtarów, a w centrum pomoc z kozaków z rohatynami nie powiodła się - nie zdali testu na szarżę. Testy motywacji zdane na kozakach i pancernych, wołosi polegli.
Szósta tura, szarża na centrum za pomocą pancernych i kozaków spowodowała, że wygrałem kolejną walkę o most. Ostatnie ostrzały artylerii: mimo strat, wojska zdały testy morale. Testy motywacji zdane i wynik końcowy to remis ze wskazaniem na mnie. 

Silne jest zgrupowanie koronne, przy dobrych rzutach trudny to będzie przeciwnik. Na jednym skrzydle z cały wojskiem poradziła sobie artyleria średnia i jeden skwadron piechoty. Nieznajomość armii i zasad strasznie się zemściło. Gdyby Paweł miał lepsze rzuty na artylerii w centrum, wynik byłby jeszcze gorszy. 
Zgrupowanie szwedzkie okazało się bardzo trudne do pokonania, ma dobrą artylerię, brak jednostek z gwiazdką walczących na froncie, dużo wypełniaczy co powoduje, że motywacja jest na wysokim poziomie. Mój plan, aby złamać przeciwnika nie powiódł się. Dzisiaj pomyślałem, że ciekawie by wyglądała kolejna tura. Mając 3 skwadrony w walce, czy poradziłbym sobie z pobiciem w centrum sił przeciwnika. 

wtorek, 18 września 2018

Zgrupowanie test nr 2

Kolejne testy już jutro :D A tak na początek

Lublin, wrzesień AD2018
Doszły nas słuchy, że na Litwie rozgorzały wielkie bitwy. Najpierw  Moskal próbował zająć ziemię należącą do rodu Krywoszow, teraz Szwed zagraża. 
Litwa osłabiona znacznie, prosi o pomoc wśród wojsk magnackich i koronnych. Sam hetman wielki, wysłał silne wojsko dla odparcia nieprzyjaciela. Podjazdy doniosły, że na czele wojsk szwedzkich stoi von Lubelak vel Kuklinowski. Bitwa rozpoczęła się późnym popołudniem …



Najlepszą obroną jest atak, więc siły koronne rozpoczęły od ataku na posiadłości szwedzkie. Napotkano siły obrony terytorialnej nad rzeką Krwawą, która teraz przypominała strumień. Wysłany zwiad doniósł, że do mostu zbliżają się siły szwedzkie. po obstrzale z obu stron, okazało się, że nikt nie kontroluje mostu. Zagrzmiały działa, jedno szwedzkie opóźniło się i pojawiło się dopiero pod koniec pierwszej tury zmagań. 



sobota, 15 września 2018

Zgrupowanie test nr 1 - część 2

3 tura
Rajtarzy ze zwiadu oraz rajtarzy Piccolomini zdecydowali się do szarży na husarię, jednakże Moskale się wycofali.Test zdali tylko zwykli. Na prawym skrzydle, zebrani weterani zdecydowali się na atak na dzieci, w tej turze podjechali do strzelania, aby w następnej zaszarżować. Centrum to dalsze przygotowania do zajęcia wioski przez piechotę. Pancerni rajtarzy nadal nie zdali testu morale. Zawojewodzczicy wyruszyli, aby wesprzeć husarię.

Kolejna tura, to kolejne oblanie testów morale na zebranie obu skwadronów rajtarów: pancernego i Piccolomini. Wobec powyższego wzięci w dwa ognie zwykli rajtarzy rozpoczęli ucieczkę. Na prawym skrzydle z trudem pokonałem dzieci bojarskie.

5 tura i 6 tura
Zdecydowałem się atakować wioskę na prawym skrzydle, a na lewym próbowałem zająć ją z marszu.  Moskiewskie działo mimo załadowania amunicji, strzelali do wiwatu, chyba pobrali dodatkowo jakieś okowitki. Wreszcie rajtarzy w centrum się zebrali i ruszyli do przodu. Myślałem, że nastąpi atak i przygotowałem się na atak, jednakże on nie nastąpił. Rajtarzy jednak utrzymali szarże, więc wiadomo było, że następna tura będzie pod znakiem walk. Paweł pokombinował i odciągnął tą jednostkę na dzieci bojarskie, a swoich pancernych rzucił na piechotę. Dobrze zastosowana FMP i wygrałem walkę.
Na lewym skrzydle:  Picolomini uciekali i Moskale zniszczyli działo średnie, a w wiosce atak na piechotę w domku nie spowodował znacznych strat. Na prawym skrzydle udało mi się wjechać do wioski, pokonując strzelców grodowych.
Po walkach wszędzie Moskwa wygrywała, jednakże trzeba było sprawdzić morale jednostek (przekroczona motywacja-jedna podstawka zdecydowała), okazało się, że wioski jednak zdobyło Cesarstwo.

Nasunęło się nam kilka wniosków:

  • mało czasu jest na zdobycie wiosek
  • scenariusz premiował armie pieszą
  • strasznie daleko są od siebie strefy do zdobycia.
Ja popełniłem kilka błędów, pierwszy najpoważniejszy, źle zrobiłem rozpiskę, za dużo miałem o jedną jednostkę rajtarów. Drugi, to źle wystawione pole bitwy, gdyż wioski były za blisko pomiędzy sobą.
Paweł naprawdę przepraszam, za te wpadki.

Zgrupowanie jest niezłe, miałem wreszcie okazje wykorzystać w praktyce FMP, bo grając Moskalami nigdy nikt mi nie zaatakował sołdatów.


wtorek, 11 września 2018

Zgrupowanie test nr 1

Armia cesarska z Pomorza udała się że wsparciem dla litewskiego frontu. Mocne siły złożone z piechoty i rajtarii wyruszyly do boju. Brak zwiadu, spowodował, że napotkano umocnione siły moskiewskie. 2 wioski zostały obsadzone przez strzelców grodowych i wybornych wspartych artylerią. Dodatkowo na prawym skrzydle, w wiosce zapasów pilnowała spania kozaków słuzebnych.


Na przedpole został wysłany skwadrony rajtarow, którzy napotkali kozaków sluzebnych. Artyleria zadała im ranę, lecz wystraszyła własne siły, które ukryły się w wiosce (zasadzka).

Pojawiły się siły główne:


W centrum Sotnia zawojewodczykow, zaatakowała rajtarow, gdzie po pierwszej walce zakończyło się ich przegraną.  Reszta sił kontrmarszem i karakolem ostrzelała siły zgromadzone w budynkach. Jednakże, Moskale wystawiając zasadzkę spowodowali dezorganizację tego skwadronu. Kolejne ostrzały spowodowały, że kolejni rajtarzy się zdezorganizowali. Jedynym sukcesem było wystrzelenie piechoty z pierwszego domku. Na końcu 2 tury na prawym skrzydle pojawiła się sotniadzieci bojarskich, która wprowadziła zamieszanie w weteranach. Po wydaniu rozkazów, nagle rozpętała  się nawałnica, która powstrzymała Wojska do dalszych ataków.
Przed nawałnicą:
Po nawałnicy zostaną wznowione akcje zaczepne.
Fotki z innego aparatu:











środa, 5 września 2018

Zgrupowania

Dawno, dawno temu opisywałem testy nowej odsłony rozgrywki w grze Ogniem i Mieczem, czyli zgrupowania.
We wrześniu pojawił się w sprzedaży podręcznik:
https://sklep.wargamer.pl/zgrupowanie-wersja-polska.html
Cena trochę wydaje mi się za duża, ale nic nie jest za darmo.
"Gracze otrzymują do wyboru 33 Zgrupowania. Wśród nich znajdują się zarówno te, które składają się ze stosunkowo nielicznych, ale doborowych oddziałów, jak i takie, które swej szansy upatrują w przewadze liczebnej. Oferują one również całkowicie inne możliwości taktyczne – od niezwykle ofensywnych, składających się wyłącznie z jazdy, po zdecydowanie defensywne, które swą siłę opierają na ogniu artylerii i szeregów piechoty.

Podręcznik liczy sobie 144 strony format A4 w twardej oprawie."
33 zgrupowania to dużo i mało jednocześnie, ale jest światełko w tunelu, że gra zdobędzie nowych graczy. 
Podręcznik został przetestowany w strukturach firmy Wargamer, co rzuca się w oczy po pierwszym przeczytaniu. Rozpiski zawierają błędy, niedopatrzenia itd. Zasady też zawierają kilka błędów. 
Po tych małych niedoskonałościach mamy najważniejsze, nowy typ rozgrywki, z nowymi zasadami modeli specjalnych :), nowe scenariusze i nowe rozpiski. 
Opisze kilka, które będę chciał przetestować przed Mistrzostwami, które odbywają się pod koniec września wobec tego mam mało czasu. 
Litwa, Moskwa i Cesarstwo, zgrupowania tych  nacji, postaram się opisać:
Litwa posiada 3 zgrupowania, dodatkowo został wydany jeszcze pdf ze zgrupowaniem Janusza Radziwiła: 
Pierwsze zgrupowanie, zawiera w straży przedniej dragonów lub tatarów, w podstawie mamy j. kozacką doborową, j. kozacką i dragonów. Potem może wybrać husarię lub pancernych doborowych, dalej jazdę kozacką. Pozwala to na wystawienie silnego zgrupowania z mocą uderzeniową i nawet dobrym zwiadem. 
Drugie zgrupowanie jest podobne do testowego. W tym zgrupowaniu, które jest podobne do poprzedniego,  gdzie zamiast pancernych możemy wystawić petyhorców. 
Trzecie to siły pospolitego ruszenia, hmm szkoda papieru. 

Moskwa
Również posiada 3 zgrupowania, zgrupowanie jazdy, piesze oraz obrony granicznej, czyli zgrupowanie defensywne. Mnogość kombinacji jest duża, lecz te zgrupowania moim zdaniem są za bardzo przekombinowane, mamy tyle warunków wystawiania poszczególnych jednostek, że chyba nawet autor ich nie ogarnął. Przykładowo zgrupowanie jazdy musimy zdecydować się czy idziemy w rajtarię, czy w dworian. Każdy nasz wybór powoduje, że nie może dobrać do rozpiski to co chcemy, tylko to co możemy. Drugim zgrupowaniem, jest piesze zgrupowanie, które pieszym jest z nazwy bo ciężko znaleźć jak stworzyć dobrą rozpiskę pieszą, brakuje jednostek lub zaopatrzenia, jednocześnie znowu mamy warunki dodatkowe, które musimy spełnić. Jednocześnie moim zdaniem jest błąd, gdyż wystawienie podstawy zgrupowania powoduje na starcie zmniejszenie zaopatrzenia - nie ma takiej innej rozpiski w całym podręczniku. Ciekawa jest rozpiska dla zgrupowania defensywnego, ona na pewno zostanie przetestowana (opiszę je dokładnie innym razem). 

No właśnie Cesarstwo, opiszę je w następnym poście, gdzie przygotuje również opis rozgrywki :)


Otwarte "miszczostwa" Krakowa vol3 (11-12 maja 2024r.) dzień drugi

 Dzień drugi, zaczął się od bitwy ze starym OiM-owym znajomym Adam "Wasil" Wasilewski  (miejsce 5). Zagraliśmy potyczkę, gdzie sil...