We wrześniu pojawił się w sprzedaży podręcznik:
https://sklep.wargamer.pl/zgrupowanie-wersja-polska.html
Cena trochę wydaje mi się za duża, ale nic nie jest za darmo.
"Gracze otrzymują do wyboru 33 Zgrupowania. Wśród nich znajdują się zarówno te, które składają się ze stosunkowo nielicznych, ale doborowych oddziałów, jak i takie, które swej szansy upatrują w przewadze liczebnej. Oferują one również całkowicie inne możliwości taktyczne – od niezwykle ofensywnych, składających się wyłącznie z jazdy, po zdecydowanie defensywne, które swą siłę opierają na ogniu artylerii i szeregów piechoty.
Podręcznik liczy sobie 144 strony format A4 w twardej oprawie."
33 zgrupowania to dużo i mało jednocześnie, ale jest światełko w tunelu, że gra zdobędzie nowych graczy.
Podręcznik został przetestowany w strukturach firmy Wargamer, co rzuca się w oczy po pierwszym przeczytaniu. Rozpiski zawierają błędy, niedopatrzenia itd. Zasady też zawierają kilka błędów.
Po tych małych niedoskonałościach mamy najważniejsze, nowy typ rozgrywki, z nowymi zasadami modeli specjalnych :), nowe scenariusze i nowe rozpiski.
Opisze kilka, które będę chciał przetestować przed Mistrzostwami, które odbywają się pod koniec września wobec tego mam mało czasu.
Litwa, Moskwa i Cesarstwo, zgrupowania tych nacji, postaram się opisać:
Litwa posiada 3 zgrupowania, dodatkowo został wydany jeszcze pdf ze zgrupowaniem Janusza Radziwiła:
Pierwsze zgrupowanie, zawiera w straży przedniej dragonów lub tatarów, w podstawie mamy j. kozacką doborową, j. kozacką i dragonów. Potem może wybrać husarię lub pancernych doborowych, dalej jazdę kozacką. Pozwala to na wystawienie silnego zgrupowania z mocą uderzeniową i nawet dobrym zwiadem.
Drugie zgrupowanie jest podobne do testowego. W tym zgrupowaniu, które jest podobne do poprzedniego, gdzie zamiast pancernych możemy wystawić petyhorców.
Trzecie to siły pospolitego ruszenia, hmm szkoda papieru.
Moskwa
Również posiada 3 zgrupowania, zgrupowanie jazdy, piesze oraz obrony granicznej, czyli zgrupowanie defensywne. Mnogość kombinacji jest duża, lecz te zgrupowania moim zdaniem są za bardzo przekombinowane, mamy tyle warunków wystawiania poszczególnych jednostek, że chyba nawet autor ich nie ogarnął. Przykładowo zgrupowanie jazdy musimy zdecydować się czy idziemy w rajtarię, czy w dworian. Każdy nasz wybór powoduje, że nie może dobrać do rozpiski to co chcemy, tylko to co możemy. Drugim zgrupowaniem, jest piesze zgrupowanie, które pieszym jest z nazwy bo ciężko znaleźć jak stworzyć dobrą rozpiskę pieszą, brakuje jednostek lub zaopatrzenia, jednocześnie znowu mamy warunki dodatkowe, które musimy spełnić. Jednocześnie moim zdaniem jest błąd, gdyż wystawienie podstawy zgrupowania powoduje na starcie zmniejszenie zaopatrzenia - nie ma takiej innej rozpiski w całym podręczniku. Ciekawa jest rozpiska dla zgrupowania defensywnego, ona na pewno zostanie przetestowana (opiszę je dokładnie innym razem).
No właśnie Cesarstwo, opiszę je w następnym poście, gdzie przygotuje również opis rozgrywki :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz